Příběh obrazu

Lenka Konopková | 5.4.2023 | Český jazyk, Výtvarná výchova

Ve spolupráci s kolegyněmi M. Smrkovskou a I. Procházkovou jsme žáky všech osmých tříd zapojili do literárně – výtvarné soutěže Příběh obrazu 2023. Při výtvarné výchově si žáci z obrazů českých umělců, které jim nabídla paní učitelka vybrali ten, který je nejvíce zaujal a troufli si na jeho reprodukci. Při češtině se pak pokusili napsat k témuž obrazu jeho příběh. V 8.a,b,c se nám to propojilo také s naším společným čtením knihy Kluk odnikud od K. Marshové, kde syrského uprchlíka Ahmeda také osloví obrázek z časopisu belgického malíře Magritta. Postava muže s otevřenou klecí místo těla, v níž sedí holubice a druhá venku ji láká na svobodu. Později se hrdina s kamarádem dostávají do galerie autora, kde se dozvídají víc o jeho životě. S žáky jsme o jeho motivech obrazů diskutovali. Nyní si tedy někteří vymysleli úplně nový příběh, jiní se zamýšleli, co předcházelo malbě, s jakými pocity k ní autor přistupoval a někteří se pokoušeli dostat přímo do obrazu a reflektovat, co prožívají. Vynaložená energie žáků i učitelů se opravdu zúročila. Těžko se do soutěže vybírala jen některá díla. Přijměte tedy pozvání k ochutnávce i vy, ostatní také velmi zdařilé práce uvidíte v galerii v květnu na Škole hrou.